Skip to main content
32
58

Partnerski Projekt Szkół – Pobyt młodzieży na Litwie

Wersja do wydruku


Partnerski Projekt Szkół
Pobyt młodzieży na Litwie
w ramach wymiany językowej


W dniach 16.03.2009 – 25.03.2009 grupa jedenaściorga uczniów naszego liceum wraz z trzema opiekunami (mgr M. Białas, mgr D. Lichwałą oraz mgr M. Szar) przebywała na Litwie w ramach dwustronnego projektu partnerskiego Comeniusa, zatytułowanego „Wschodnioeuropejski tygiel kultur – między prozą życia a poetyką słowa”. Gościliśmy u naszego litewskiego partnera - Raseinių „Žemaičio” gimnazija w miejscowości Raseiniai (Rosienie) w rejonie kowieńskim.

Nasz program pobytu w kraju partnerskim był bardzo bogaty, ponieważ mieliśmy do zrealizowania wiele założeń projektu, wśród nich : poznanie historii i tradycji partnerskiego kraju, pogłębienie wiedzy na temat litewskiej literatury oraz związków literackich pomiędzy Polską a Litwą, poznanie mozaiki religijnej partnerskiego kraju, zbadanie stereotypów i uprzedzeń narosłych przez lata pomiędzy oboma narodami, doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego i rosyjskiego, zapoznanie się ze specyfiką litewskiej szkoły oraz odwiedzenie miejsc ważnych dla projektu.

Nasz pobyt na Litwie okazał się prawdziwą intelektualną przygodą ; poznaliśmy wiele nowych fascynujących faktów, zobaczyliśmy niezwykle interesujące i urokliwe miejsca, spotkaliśmy życzliwych i ciekawych ludzi. Jej dopełnieniem były doznania kulinarne w duchu tradycyjnej kuchni litewskiej. A oto jak przebiegały poszczególne dni pobytu:


Dzień 1


16 marca, po zbiórce o 7.00, wyruszyliśmy spod budynku szkoły w długą, 12-godzinną trasę
liczącą około 800 km, w kierunku Warszawy, przez Ostrów Mazowiecki, Augustów, Suwałki, a następnie Mariampol, Kowno, aby około 21.00 dotrzeć do naszej partnerskiej szkoły - „Žemaičio” gimnazija w miejscowości Raseiniai (po polsku Rosienie). Tam już oczekiwała nas grupa młodzieży i nauczycieli, którzy zgotowali nam bardzo ciepłe i miłe powitanie.
Polscy uczniowie poznali swoich litewskich partnerów, z którymi udali się do swoich „nowych” rodzin.


Dzień 2


Drugiego dnia pobytu zwiedzaliśmy szkołę i miasteczko, na którego centralnym placu ujrzeliśmy pomnik Żmudzina – patrona szkoły. Po obiedzie udaliśmy się do miejscowego muzeum, gdzie zapoznaliśmy się z historią miasta i okolic. Po południu pojechaliśmy do miejscowości Šiluva (po polsku Szydłów), znanej jako litewska Częstochowa. Tam obejrzeliśmy kaplicę i sanktuarium, które w 1993 r. odwiedził papież Jan Paweł II.


Dzień 3


18 marca wyruszyliśmy spod budynku szkoły w kierunku Kowna, najbardziej litewskiego wśród litewskich miast. Na jego przedmieściach zwiedziliśmy muzeum IX Fortu – byłe więzienie dla przeciwników politycznych litewskiego rządu w okresie międzywojennym oraz obóz zagłady ponad 100 tysięcy ludzi, głównie Żydów w czasie II wojny światowej. Następnie, w zimowej aurze przewodnik oprowadził nas po starym mieście z jego licznymi zabytkami, takimi jak : ruiny kowieńskiego zamku, ratusz miejski zwany „Białym Łabędziem”, przepiękna katedra, gotycki Dom Perkuna, kościół Witolda i dawną garnizonową cerkiew. Odwiedziliśmy także miejsca, w których przebywał Adam Mickiewicz w czasie swojego pobytu w Kownie. Po spacerze bulwarami nad Niemnem, udaliśmy się na posiłek i zakupy do centrum handlowego Akropolis.


Dzień 4


Dnia 19 marca zaproszono nas do udziału w zajęciach w szkole. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w lekcjach biologii, języka angielskiego i rosyjskiego, po czym zwiedzili pracownię zajęć technicznych, w której powstają czasem niezwykle piękne przedmioty
z drewna. Mieliśmy szansę podziwiać je w muzeum, które stanowi chlubę szkoły. Po zajęciach przeprowadziliśmy debatę o Unii Europejskiej, w czasie której porównaliśmy
drogi obu krajów do struktur unijnych, a także przedstawiliśmy swoje nadzieje i obawy związane z przyszłością tej organizacji. Po obiedzie udaliśmy się na kolejną wyprawę na Litwie – do Szawli, na Górę Krzyży – miejsca pielgrzymek ludzi z całego świata oraz symbolu niezłomnej wiary.


Dzień 5


Piąty dzień pobytu na Litwie spędziliśmy w stolicy kraju – Wilnie. Wraz z przewodnikiem maszerowaliśmy jego ulicami, odkrywając raz po raz miejsca, w których przebywał Adam Mickiewicz, a także niezwykłe zabytki miasta, takie jak : Ostra Brama, Klasztor Bazylianów, Uniwersytet Wileński, kościół św. Anny i św. Janów, katedrę św. Stanisława i Plac Katedralny. W trakcie dwugodzinnej przerwy uczestnicy przemierzali nieznane dotąd uliczki
i zaułki Wilna, dokumentując swoje odkrycia za pomocą aparatów fotograficznych. Znalazł się również czas na odkrycia kulinarne w tradycyjnej litewskiej restauracji na malowniczym wileńskim rynku.


Dzień 6 i 7


21 i 22 marca upłynął uczestnikom wymiany pod hasłem „weekend z rodzinami”. Był to czas na organizowanie dodatkowych wycieczek, integrację w grupie, dyskusje, zabawy, a także odpoczynek po pracowitym i pełnym wrażeń tygodniu.


Dzień 8


W poniedziałek o 8.30 rano rozpoczęliśmy próbę do „Dnia Polskiego” w Rosieniach. Wszyscy, zadowoleni i wypoczęci, zabrali się ochoczo do pracy. O 10.00 rozpoczęliśmy prezentację naszej szkoły regionu i kraju. Występ urozmaiciliśmy wystawieniem legendy zagłębiowskiej tłumaczącej dlaczego Czarna Przemsza jest czarna. Na koniec przygotowaliśmy dla litewskich partnerów poczęstunek w postaci polskich słodyczy.

Następnie wzięliśmy udział w przygotowanym przez Litwinów quizie o Polsce oraz konkursie recytatorskim, w czasie którego wraz z partnerami zaprezentowaliśmy utwory A. Mickiewicza, A. Baranowskiego i Cz. Miłosza. Po trudach dnia ugoszczono nas w szkolnej stołówce znakomitym litewskim obiadem.


Dzień 9


Ten dzień spędziliśmy w miejscowości Onikszty – miejscu urodzenia Antoniego Baranowskiego – biskupa i poety, autora najsłynniejszego litewskiego poematu – „Borek Oniksztyński”, wzorowanego na „Panu Tadeuszu”. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się w podróż po okolicach Onikszt, by zobaczyć jeszcze muzea innych litewskich pisarzy –
A. Žukauskasa-Vienuolisa i J. Biliūnasa. Następną atrakcją była stacja i muzeum kolejki wąskotorowej oraz leżący u podnóża przepięknego lasu w zimowej szacie, głaz narzutowy Puntukas.


Dzień 10


Czas spędzony na Litwie minął niepostrzeżenie i nadszedł dzień pożegnań. Były długie i serdeczne. Przykro było nam odjeżdżać po tak ciepłym i życzliwym przyjęciu. Tym przyjemniej będzie nam zobaczyć się znów w październiku, tym razem w Polsce. Iki pasimatymo! Do zobaczenie drodzy litewscy przyjaciele!Zobacz zdjęcia

Content
Content