Skip to main content
32
58

ŻYCIE TO RUCH - NOC BIOLOGÓW

Wersja do wydruku

ŻYCIE TO RUCH - NOC BIOLOGÓW

Dnia 11.01.2013 w ramach Warsztatów Ekologicznych, uczniowie naszej szkoły pod opieką pani mgr Ewy Biłek wzięli udział w drugiej już ogólnopolskiej Nocy Biologów. Interesujące warsztaty, wykłady i quizy, których hasło przewodnie brzmiało: „Życie to ruch”, odbywały się na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Gdy przybyliśmy do stylowego budynku na ulicy Jagiellońskiej nr 28, zostaliśmy powitani ciepłymi napojami i słodyczami. Na pierwsze zajęcia – „Co w jogurcie piszczy?” udaliśmy się do Katedry Mikrobiologii. Podczas warsztatów mogliśmy samodzielnie wykonać preparaty, dowiedzieć się jakie bakterie są obecne w produktach spożywczych i obejrzeć je pod mikroskopem. Dowiedzieliśmy się też, jak odróżnić bakterie Gram dodatnie, od Gram ujemnych oraz w jakich warunkach hoduje się bakterie w laboratorium.

Po warsztatach udaliśmy się na quizy przygotowane przez pracowników naukowych Mikrobiologii. Do wyboru były dwa rodzaje zawodów - "tipsy" i "kuleczki". W obu przypadkach trzeba było wykazać się szybkością i dokładnością. Wszyscy świetnie się bawili, zadowoleni z rywalizacji. Niektórym udało się nawet zdobyć nagrody – Aleksandra Góras i Aleksandra Kucała zajęły pierwsze miejsca w obu konkurencjach, pokonując wielu uczestników z różnych szkół naszego województwa.

Kolejne zajęcia nosiły tytuł „Zimowe ogrody pod szkłem". Warsztaty te zorganizowali pracownicy Katedry Genetyki. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda hodowla in vitro (czyli w szkle) roślin – mutantów oraz odmian modyfikowanych genetycznie. Widzieliśmy również muszki owocówki – formy dzikie i mutanty o czerwonych oczach.

Ostatnimi zajęciami były warsztaty genetyczne - „Herbatka z mutantem - kanapka z GMO". Podczas tych ćwiczeń odpowiedziano nam na wiele interesujących nas pytań, np. „Czy naprawdę GMO są tak szkodliwe jak mówi powszechna opinia?”, „Czym różni się roślina GMO od zwyczajnego mutanta?”. Później sami mogliśmy przekonać się, z jakiej rośliny pochodzi otrzymany przez nas materiał genetyczny. Izolowaliśmy DNA i umieszczaliśmy na specjalnym żelu.

Wszystkie zajęcia były niesamowicie interesujące. Dowiedzieliśmy się wielu fascynujących rzeczy oraz świetnie się bawiliśmy. Niektórzy z nas udzielili wywiadu dziennikarzom z Radia Katowice.
Po skończonych zajęciach zmęczeni lecz zadowoleni wróciliśmy o godzinie 22.00 do Sosnowca.

Zobacz zdjęcia
Tekst : Klaudia Kraszewska i mgr Ewa Biłek

Content
Content