Skip to main content
32
58

Archiwum Comenius

Wersja do wydruku


Program Comenius

Obecnie realizowane są dwa projekty:Projekt wielostronny
(współpraca z Finlandią, Turcją, i Wielką Brytanią)
2008 - 2010
"Innowacje w interwencjach kryzysowych"


PROJEKT COMENIUS I SPOTKANIE W KUOPIO


PROJEKT COMENIUS II SPOTKANIE W LONDYNIE
Pobyt litewskiej młodzieży w naszej szkole w ramach wymiany- projekt Comenius


 

Kontynuacją projektu „Wschodnioeuropejski tygiel kultur – między prozą życia a poetyką słowa” był pobyt uczniów z Raseiniu „Žemaičio” gimnazija w Polsce, w ramach wymiany językowej uczniów. W dniach 14.10-23.10.2009 uczniowie ZSO nr 1 gościli u siebie swoich litewskich partnerów oraz uczestniczyli z nimi w zadaniach projektowych.

W pierwszych dniach pobytu pogoda niestety nie dopisywała nam ale młodym ludziom fakt ten bynajmniej nie przeszkadzał. Z zainteresowaniem zwiedzali szkołę, spotkali się z Dyrekcją, obejrzeli wystawy w Muzeum Schoena oraz poznali najciekawsze zabytki naszego miasta w trakcie półtoragodzinnego spaceru. W drugim dniu pobytu wyjechaliśmy do Krakowa by Drogą Królewską przemierzyć miasto i poznać jego największe zabytki.

Następne dwa dni przebiegły pod hasłem „weekend z rodzinami”. Zadaniem polskich uczniów było zorganizowanie czasu partnerom oraz dbanie o ich bezpieczeństwo, z czego wywiązali się znakomicie. Litewscy uczniowie powrócili w poniedziałek do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń.

19 października odbył się w naszej szkole „Dzień Litewski”, w trakcie którego nasi partnerzy przygotowali dla nas prezentację multimedialną o swojej szkole, regionie i kraju. Następnie na scenie obejrzeliśmy przedstawienie opowiadające o założeniu Wilna przez księcia Giedymina. Występ Litwinów urozmaiciły piosenki oraz poczęstunek w postaci sękacza i innych słodyczy. W czasie występu spontanicznie zawiązał się polsko-litewski zespół muzyczno-wokalny, na co widownia zareagowała gromkimi brawami. Po występie odbył się międzyszkolny konkurs zatytułowany „Co wiem o Litwie?”, w którym wzięły także udział drużyny z Liceum nr IV im. J. Korczaka, gimazjum nr 9 i 10. Zwyciężyła reprezentacja naszej szkoły w składzie: J. Kawka, A. Podleśny i A Oleksiak oraz ich litewski pomocnik, J.Vizbaraitė. Po obiedzie odbyła się debata na temat stereotypów narodowościowych.

We wtorek uczestnicy projektu wzięli udział w debacie na temat globalizacji i jej skutków, uczestniczyli w lekcjach j. angielskiego i niemieckiego, a także zwiedzili Muzeum Zagłębia w Będzinie. Na zakończenie dnia M. Masłoń przedstawił przygotowaną przez siebie multimedialną prezentację o systemie edukacji w Polsce.

W środę, po obejrzeniu filmu „Pianista”, opowiadającym o wojennych losach pochodzącego z Sosnowca Władysława Szpilmana, udaliśmy się do Oświęcimia aby zwiedzić obóz koncentracyjny Auschwitz. Ostatni dzień pobytu litewskich gości w Polsce przeznaczony był na zwiedzanie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce. Po powrocie do Sosnowca pozostał jeszcze czas na ostatnie zakupy i przygotowanie do powrotnej podróży na Litwę. W piątek pożegnaliśmy naszych gości życząc im bezpiecznej podróży do Warszawy, dokąd mieli udać się na zakończenie pobytu w Polsce.

Nasza przygoda z Litwą w ramach projektu Comenius jeszcze nie kończy się , jednak jej najciekawsza część, t.j. obcowanie z partnerami i poznawanie krajów jest już za nami. Pozostaje życzyć wszystkim uczestnikom wymiany podobnego zapału i zaangażowania
w realizowaniu pozostałych zadań zaplanowanych w projekcie, jakie towarzyszyły im do tej pory.
Zobacz zdjęcia
Tekst: mgr Monika Szar


Projekt dwustronny
(współpraca z Litwą)
2008 - 2010
„Wschodnioeuropejski tygiel kultur – między prozą życia a poetyką słowa”

PROJEKT COMENIUS I SPOTKANIE NA LITWIE„Wigilia po litewsku”Kokia jūsų pavardė ?Wystawa sztuki Litwy "Od nowa"


Linksmų Kalėdų ir Laimingų Naujųjų Metų - czyli Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.
Szlakiem Adama Mickiewicza po Litwie


PROJEKT COMMENIUS W NASZEJ SZKOLE

Dnia 27 września 2009 roku do Polski przylecieli przedstawiciele Anglii, Finlandii oraz Turcji. Państwa te łącznie z Polską wzięły udział w międzynarodowym projekcie Europejska Bezpieczna Szkoła. Niestety ani z Finlandii ani z Turcji nie przyjechali nasi rówieśnicy, ale z Anglii przyjechało sześcioro uczniów wraz z nauczycielami.

Pierwszego dnia nasi goście zwiedzili Zamek Będziński, który oczywiście wywarł na nich ogromne wrażenie a następnie udaliśmy sie na przechadzkę uliczkami Będzina. Potem, z powodu zmęczenia długim lotem do Polski postanowili udać się do hotelu aby odpocząć.

W poniedziałek rano przedstawiciele Anglii, Turcji i Finlandii przybyli do naszej szkoły i naturalnie zostali serdecznie i ciepło przywitani przez Pana Dyrektora Zbigniewa Cecota. Po przywitaniu zabraliśmy grupę uczniów z Anglii na „zwiedzanie szkoły”. Nasza szkoła diametralnie różni się od szkoły w Londynie, lecz mimo tego Roździeń wywarł na nich pozytywne wrażenie. Potem kolega z klasy maturalnej, Maciek Masłoń przedstawił prezentację dotyczącą polskiego systemu edukacji. Następnie, po godzinnej przerwie na lunch przeszliśmy do pracowni komputerowej gdzie odbyła się prezentacja przygotowana przez Anglików, dotycząca ich szkoły i systemu edukacyjnego. W tym samym czasie nauczyciele, w innej sali, przeprowadzali warsztaty.
Potem wszyscy razem udaliśmy się do Plejady na obiad.

Nastęnego dnia, w czytelni szkolnej odbyły się warsztaty, prowadzone przez Panią Brachaniec, dotyczące konfliktów oraz metod ich rozwiązywania. Poznaliśmy kilka nowych metod jak rozwiązywać konflikty oraz „bawiliśmy się” w dziennikarzy. Po warsztatach odbył się trening AVEKKI, kóry upłynął w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.

30.09.2009r odbyła się wycieczka do Tarnowskich Gór, gdzie wraz z naszymi projektowymi partnerami mogliśmy zwiedzić sztolnię.
Jedną z atrakcji było przepłynięcie łódką przez podziemny korytarz. Wrażenia gości po podziemnym "rejsie" były pozytywne.

Do autokaru wracaliśmy leśną ścieżką i podziwialiśmy polski krajobraz, który bardzo podobał się delegacji z Finlandii. Wycieczka była ciekawa i upłynęła w miłej atmosferze.

Po południu pożegnaliśmy się z naszymi przyjaciólmi, żywiąc nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.

Content
Content