Skip to main content
32
58

Wyjazd do Portugalii w ramach programu COMENIUS

Wersja do wydruku

PORTUGALIA 2012

Together Through the Rainbow of the European Traditions”, czyli
„Razem poprzez tęczę europejskich tradycji”

20.05.2012 - 24.05.2012

Od bieżącego roku szkolnego nasza szkoła uczestniczy w międzynarodowym projekcie w ramach programu Comenius „Uczenie się przez całe życie”. Projekt realizowany jest pomiędzy szkołami partnerskimi z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Turcji i Rumunii. Obecnie uczniowie wrócili z Portugalii, gdzie odbyło się już trzecie spotkania krajów partnerskich projektu. Wcześniejsze spotkania odbyły się w Rumunii oraz w Grecji.

Celem projektu „Together through the Rainbow of the European Traditions” jest przedstawienie szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego poszczególnych krajów, wskazanie podobieństw i różnic poprzez m.in. prezentację tradycyjnych zwyczajów, obrzędów, muzyki czy tańca danego kraju i regionu.

Uczniowie biorący udział w projekcie na międzynarodowe spotkanie w Portugalii nakręcili film prezentujący m.in. charakterystyczne polskie tańce i muzykę .

Obecnie w ramach projektu będzie przygotowywany kalendarz tradycyjnych świąt oraz książka kucharska prezentująca typowe tradycyjne dania narodowe, która zostanie pokazana podczas spotkania w Turcji w październiku 2012 r.


Zobacz zdjęcia

Wszystkie produkty programu Comenius przedstawiane są na stronie projektu:

www.comenius-traditions-2011.com

Tekst: mgr Magdalena Adamczyk

Relacja z pobytu w Portugalii:

Podczas pobytu w Portugalii poznawaliśmy system szkolnictwa portugalskiego. Zwiedziliśmy dwie szkoły, poznaliśmy priorytety systemu edukacji, a także tradycje i zwyczaje tego kraju: muzykę, stroje oraz kuchnię z jej typowymi daniami. Podczas zajęć warsztatowych w szkole w Maia każdy z krajów biorących udział w projekcie zaprezentował swoje ludowe tańce, muzykę i stroje. Zajęcia te wpisane zostały w główny program projektu Comenius, który zakłada budowie wspólnej tożsamość mimo różnorodności kulturowych.

2-dniowe szkolne zajęcia warsztatowe przeplatane były atrakcjami turystycznymi, gdyż Porto to drugie co wielkości miasto w Portugalii. Położone nad brzegami Oceanu Atlantyckiego, wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Centrum miasta położone na granitowym wzgórzu Penaventosa, opada ku malowniczym brzegom rzeki Douro. Nad brzegami rzeki przewieszonych jest 6 mostów, stąd określenie Porto jako Miasta Mostów. Największe wrażenie wywiera na turystach dwukondygnacyjny most stalowy Ponte Luís I, potocznie nazywany mostem Eiffel’a, gdyż został zaprojektowany przez ucznia słynnego Eiffel’a.

Podczas popołudniowej wycieczki statkiem w kierunku Oceanu Atlantyckiego mieliśmy okazję oglądać przepiękną nadbrzeżną zabudowę miasta. Od strony rzeki Douro zobaczyliśmy, jak monumentalne budowle mieszają się z krętymi uliczkami, na których toczy się codzienne życie.

Tętniąca życiem, najpopularniejsza dzielnica miasta to Ribeira. Przylega bezpośrednio do rzeki, a jej atrakcją jest m.in. Palacio da Bolsa z jego największą atrakcją Salą Narodów (Pátio das Naçoes), którą mieliśmy okazję zwiedzić. Wspaniale udekorowane i bogato umeblowane wnętrza, ozdobne tynki, podłogi, rzeźby, obrazy i freski, które obejrzeliśmy, wywarły na wszystkich wielkie wrażenie. Bogate dekoracje sprawiają, że całość wygląda jak wnętrze królewskiego pałacu.

Turystyczną atrakcją centrum Porto jest zabytkowy tramwaj, który odjeżdża spod kościoła Săo Francisco i dojeżdża nad sam Ocean Atlantycki, z którym zaznajomiliśmy się już pierwszego dnia naszego pobytu. Przepiękny zachód słońca nad oceanem zaliczamy do jednym z niezapomnianych wrażeń z pobytu.

Oprócz samego Porto zwiedziliśmy też położone na wschód od Porto małe miasteczko Pinhao. Położone w samym sercu regionu, słynie z produkcji znanego na cały świat wina Porto. Wino z tego regionu spławiano w beczkach rzeką Douro barkami, które dziś malowniczo zdobią nadbrzeża Porto.

Tekst: Uczestnicy wyjazdu

Content
Content