Skip to main content
32
58

Wycieczka do Warszawy

Wersja do wydruku

Sejm, Zamek Królewski i Muzeum Powstania Warszawskiego –
te najbardziej znane miejsca Warszawy zwiedzali licealiści z klas II a i II d pod opieką wychowawców – pana mgr Mariusza Jarczyńskiego oraz pana mgr Szczepana Dyrki - a także gimnazjaliści z klasy II b wspólnie z panią mgr Magdą Adamczyk

Zwiedzanie Sejmu rozpoczęło się od galerii sali posiedzeń, skąd uczniowie obserwowali i przysłuchiwali się toczącym się w tym dniu obradom pod przewodnictwem wicemarszałka Jerzego Szmajdzińskiego. Natomiast w sali Wszechnicy Sejmowej przedstawiona została krótka prezentacja pokazująca najważniejsze budynki sejmowe. Kolejnym punktem zwiedzania był Hall Główny z tablicą upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Po budynku Sejmu oraz Nowego Domu Poselskiego uczniów oprowadzał poseł RP Witold Klepacz.

Zamek Królewski w Warszawie od 1980 roku wpisany jest na światową listę dziedzictwa UNESCO. Utrzymany w stylu barokowo – klasycystycznym pełni funkcję muzeum, gdzie uczniowie mogli zobaczyć m.in. w Kaplicy Małej insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego takie jak miecz ceremonialny Orderu św. Stanisława. Eksponowane są tam także obrazy Jana Matejki, np. Rejtan czy Batory pod Pskowem. - Kryształowe żyrandole, pozłacane schody, ogromne lustra oraz mnóstwo obrazów wprawiły nas w zachwyt, a dzięki panującej tam atmosferze miejsce to pozostanie na długo w naszej pamięci – tak opisują swoje wrażenia gimnazjaliści.

Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wytyczona trasa zwiedzania przedstawia chronologię wydarzeń powstańczych: od godziny „W” przez poszczególne dni walki w sierpniu i życie codzienne w powstańczej Warszawie do momentu upadku powstania i następujących po nim wydarzeń, czyli powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. - Głównymi elementami wystawy są zdjęcia w wielkich formatach, monitory i komputery. Dodatkowo słychać dźwięki walczącego miasta - pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radia „Błyskawica". W kinie Palladium wyświetlane są powstańcze kroniki filmowe. Na trasie zwiedzania znajduje się aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe – opowiadają uczniowie.

Wycieczkę zorganizował pan profesor Mariusz Jarczyński. - Według nas, czyli uczniów gimnazjum była to interesująca i niezwykle potrzebna lekcja historii, w której powinien uczestniczyć każdy uczeń – podsumowują uczniowie klasy II b gimnazjum.
Zobacz zdjęcia
tekst: klasa II b gimnazjum

Content
Content