Skip to main content
32
58

MINUTA CISZY I UROCZYSTY APEL

Wersja do wydruku

MINUTA CISZY I UROCZYSTY APEL

Minutą ciszy upamiętniającą tragicznie zmarłych podczas sobotniej katastrofy lotniczej w smoleńskim lesie rozpoczęły się dziś zajęcia lekcyjne w naszej szkole. To największa tragedia w najnowszej historii Polski. W dobie kryzysu tożsamości narodowej i krytykowania postaw patriotycznych, śmierć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii oraz pozostałych pasażerów samolotu – m.in. przedstawicieli parlamentu, urzędów państwowych, wojska i rodzin katyńskich - to niepowetowana strata.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” - tymi słowami rozpoczął się uroczysty apel przygotowany przez Samorząd Uczniowski, w którym przypomniana i uczczona została postać Lech Kaczyńskiego – Prezydenta Rzeczpospolitej.

Druga część szkolnej uroczystości wybrzmiała w podwójnej symbolice Katynia. Symbolu kojarzonego do tej pory z dramatem niewoli i wymordowania przez NKWD oficerów polskich, zabijanych pojedynczo strzałem w tył głowy w lesie katyńskim... Dziś to miejsce to kolejne polskie ofiary, wśród których znajdujemy wiele autorytetów, wynikających z życiorysów, z pełnionych funkcji, z poświęcenia różnym sprawom, z piastowanych urzędów, z moralnych stanowisk ….

Zatrzymajmy się więc na chwilę i słowami poetki Haliny Poświatowskiej zapytajmy:

„czy świat umrze trochę
kiedy ja umrę
trochę
kiedy ja umrę
patrzę patrzę
ubrany w lisi kołnierz
idzie świat
nigdy nie myślałam
że jestem
włosem w jego futrze
zawsze byłam tu
on – tam
a jednak
miło jest pomyśleć
że świat umrze trochę
kiedy ja umrę”

Pogrążeni w głębokim żalu i zadumie łączymy się solidarnie ze wszystkimi rodzinami ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
Składamy wyrazy najgłębszego współczucia i żalu.

Tekst: Samorząd Uczniowski

Content
Content