Skip to main content
32
58

Poseł na Sejm RP Witold Klepacz

Wersja do wydruku

12 października w naszej szkole gościł Poseł na Sejm RP Witold Klepacz, przewodniczący Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sosnowcu. W spotkaniu uczestniczyły klasy 2 i 3 liceum, które miały możliwość rozmowy z posłem na temat aktualnych wydarzeniach w państwie.

Pierwsza część spotkania przebiegła sprawnie. Pan Klepacz opowiedział o sobie, a także o najnowszych projektach swojej partii: o programie remontów żłobków i przedszkoli oraz budowy mieszkań socjalnych dla najuboższych. Namawiał nas również do czynnego udziału w zbliżających się wyborach samorządowych, jako że „od tego zależy nasza jakość życia”.

Stwierdził również, że Sosnowiec, staje się miastem akademickim. Jest coraz więcej studentów, coraz więcej szkół wyższych, a Uniwersytet Śląski otwiera dużo nowych wydziałów, w różnych miastach. Nasze miasto przechodzi zmiany… najprawdopodobniej na lepsze.

W drugiej części spotkania już nie było tak prosto. Mogliśmy zadawać panu posłowi pytania, a nie wszystkie były łatwe i przyjemne dla posła. Pojawił się temat „biedronek” i „lidlów”, które wyrastają na każdym rogu zalewając miasto. Zostało to skomentowane jako skutek walki z bezrobociem. Panu posłowi również się to nie podoba, mimo to, w naszym mieście, dzięki takim miejscom pracy znacznie spadł poziom bezrobocia po zamknięciu kopalni i innych zakładów pracy.

Poruszyliśmy temat „wojny polsko-polskiej” PO vs. PiS oraz ostatnich wystąpień pana Jarosława Kaczyńskiego, co przez jednego z naszych kolegów zostało skomentowane „ Co ma SLD do Kaczyńskiego?”. Nie zabrakło także tematu „Gdzie jest krzyż?!”. Pan Klepacz wyjaśnił nam, że rząd nie docenił skali tego protestu i nie był przygotowany na taki obrót spraw. Zgodził się z naszym stwierdzeniem, że krzyż został użyty głównie do celów politycznych.

Po tych pytaniach zaczęło się delikatne atakowanie SLD na temat aborcji i in vitro, które partia popiera. „Dlaczego partia akceptuje tak dwie przeciwstawne sprawy”: z jednej strony popiera dawanie życia, a z drugiej pozbawianie. Pan Klepacz bronił tej teorii argumentem sytuacji, kiedy aborcja jest konieczna lub jest lepszym rozwiązaniem oraz (w przypadku in vitro) rozwiązaniem coraz częstszych problemów bezpłodności młodych małżeństw.
Na samym końcu nie mogło również zabraknąć tematów dopalaczy. Pan poseł stwierdził, że akcja powinna mieć miejsce wcześniej, a swoje problemy każdy powinien rozwiązywać ,,na trzeźwo’’. Apelował do nas o jak najmniejsze spożywanie jakichkolwiek używek.

Dzięki spotkaniu mogliśmy spojrzeć na sytuacje oczami doświadczonego polityka i dostać odpowiedzi na dręczące nas pytania.
Zobacz zdjęcia

Tekst: Donata Popławska z klasy II A LO

Content
Content