Skip to main content
32
58

ROŹDZIEŃ CZYTA SIENKIEWICZA

Wersja do wydruku

ROŹDZIEŃ CZYTA SIENKIEWICZA
Katarzyna MISZCZAK
z kl. IIa gimnazjum zwyciężczynią konkursu


Dnia 10 kwietnia 2014r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Sosnowcu przeprowadzona została II edycja konkursu czytania utworów klasycznych, tym razem pod hasłem Roździeń czyta Sienkiewicza. W turniejowe szranki stanęli uczniowie oraz nauczyciele. Imprezę z wdziękiem i finezją prowadziła uczennica klasy IIb gimnazjumOliwia STEBAKOWSKA z kl. IIb gimnazjum.

Jak zwykle pomysłowością, oryginalnością i dowcipem wykazał się Pan
mgr Szczepan Dyrka, który w duecie z uczennicą klasy IIb liceum Katarzyną Florczyk odczytał fragment „Pana Wołodyjowskiego”. Talent aktorski oraz olbrzymie zaangażowanie zaprezentowałą Pani mgr Jadwiga Felczak czytająca fragment „Quo vadis”. Doskonała dykcja była atutem Pani mgr Joanny Grzegorskiej, prezentującej fragment „Rodziny Połanieckich”.

Bardzo wysoki poziom zaprezentowali nasi uczniowie, w ustach których lektura dzieł Henryka Sienkiewicza była prawdziwą przyjemnością dla słuchaczy.

Jury w składzie: mgr Jolanta Jelonek ( pomysłodawczyni turnieju), mgr Dorota Lichwałą i mgr Joanna Grzegorska najwyżej oceniło występ Katarzyny MISZCZAK z kl. IIa gimnazjum, czytającej fragment „Krzyżaków”. Kasia wspaniale potrafiła wcielić się w każdą postać, której losy odczytywała. Ponadto zaprezentowałą nienaganną dykcję i umiejętność modulacji głosu. Drugie miejsce zajęła Karolina MUSIAŁOWSKA z kl. IIc gimnazjum. Karolina stworzyła niezwykle liryczny nastrój, czytając fragment „Janka Muzykanta”. W przejmujący sposób oddała dramat biednego wiejskiego chłopca, który nawet w chwili śmierci marzy o skrzypcach. Trzecie miejsce przypadło w udziale Bartoszowi SOBIERAJOWI z kl. IIb gimnazjum. Bartosz, czytający fragment „Potopu”, znakomicie potrafił oddać tak skrajne charakterologicznie postaci jak delikatna i wrażliwa Oleńka Billewiczówna oraz porywczy i nader śmiały Kmicic. Na wyróżnienie zasłużyły trzy bardzo sympatyczne, pomysłowe, inteligentne i umiejące bawić się tekstem literackim uczennice Magdalena JABŁOŃSKA, Martyna ORSZULAK i Natalia PŁATEK z klasy IIIa gimnazjum. Podczas ich występu cała sala zanosiła się od śmiechu, bowiem uczennice, oprócz tego że znakomicie podawały tekst, to jeszcze aktorsko odgrywały swoje role. Naprawdę Roździeń ma niezwykle utalentowanych i pełnych inwencji uczniów!

Zwyciężczyni oraz laureaci II i III miejsce w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy, bilety do kina Helios dla dwóch osób na dowolny film oraz słodycze, a wyróżnione uczennice pamiątkowe dyplomy i słodycze.

Mamy nadzieję, że nasza akcja przyczyni się do wzrostu zainteresowania przez uczniów literaturą klasyczną oraz wyrobi w nich umiejętność pięknego czytania.
Zobacz zdjęcia
Tekst: mgr Jolanta Jelonek

Content
Content