Skip to main content
32
58

Wyjście do Pałacu Schöna klasy II AG na wystawę „LEGIONY POLSKIE W ZAGŁĘBIU DĄBROWSKIM”

Wersja do wydruku

Wyjście do Pałacu Schöna klasy II AG na wystawę
„LEGIONY POLSKIE W ZAGŁĘBIU DĄBROWSKIM”

5 czerwca klasa II AG pod opieką wychowawczyni - pani mgr Doroty Lichwały udała się na krótkie, jednak bardzo pouczające, wyjście do Pałacu Schöna. W muzeum mieliśmy okazję podziwiać aż trzy bardzo interesujące wystawy o różnorodnej tematyce.

Pierwszym punktem wycieczki była wystawa pt. „LEGIONY POLSKIE W ZAGŁĘBIU DĄBROWSKIM", która nawiązywała do I wojny światowej i udziału Zagłębiaków, pod wodzą Józefa Piłsudskiego, w walkach o niepodległą Polskę.

Następna wystawa przedstawiała zdjęcia najstarszych kościołów w Sosnowcu. Było to zestawienie dwóch fotografii: biało-czarnej, zrobionej kilkadziesiąt lat temu, jak również, na zasadzie kontrastu, zdjęcia wykonane w 2013 roku.

Finałem naszego zwiedzania była sala poświęcona 25-leciu Wolnej Polski, obrazująca rzeczywistość PRL-u. Największe zainteresowanie wzbudziły kartki na cukier i inne produkty żywnościowe.

Wystawa była bardzo ciekawa, a cała wycieczka pozostawi, mam nadzieję, jakieś wartości i mądrości na późniejsze lata życia o naszym, tak bogatym w historię regionie.
Tekst: Katarzyna Miszczak Klasa II ag

5 czerwca nasza szkoła wybrała się do pobliskiego Pałacu Schöna na trzy interesujące wystawy.

Pierwsza zatytułowana „Legiony Polskie w Zagłębiu Dąbrowskim" przeniosła nas w czasy I wojny światowej. Następnie mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco więcej o najstarszych kościołach w Sosnowcu. Naszym ostatnim przystankiem była wystawa „Zachodźże czerwone słoneczko" prezentująca materiały propagandowe, afisze, plakaty i fotografie z okresu kampanii wyborczej i wyborów w 1989 roku.

Wystawy te ukazały nam choć część bardzo ciekawej historii naszej okolicy. Może zachęcą młodzież do pogłębiania wiedzy na temat regionu i wzbudzą refleksje o patriotyzmie dawniej i dziś.
Tekst: Dominika Tokarz Klasa II ag

Content
Content