Skip to main content
32
58

Dzień Wolności.de/ Tag der Freiheit.pl

Wersja do wydruku

Dzień Wolności.de/ Tag der Freiheit.pl


11 czerwca 2014 r. uczniowie naszej szkoły uczący się języka niemieckiego wzięli udział w kolejnej już edycji projektu „ Dzień Polsko - Niemiecki” przygotowanego przez nauczycielki panią mgr Danutę Pietraszek i panią mgr Magdalenę Nowak.

Projekt ten został zainicjowany w 2011 r. z okazji 20- lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy młodzieży. Celem inicjatywy jest upowszechnienie wiedzy kraju sąsiada poprzez realizację autorskich projektów, budowanie partnerskich relacji oraz motywowanie szerokiej opinii publicznej do podejmowania współpracy międzynarodowej.


W tym roku wspólnie z naszymi partnerami obchodzimy jubileusz 25-lecia odzyskania wolności. Zarówno dla Polaków jak i Niemców rok 2014 jest rokiem szczególnym.
25 lat temu doszło do zmiany porządku na naszym kontynencie. Okrągły Stół i pierwsze wolne wybory w Polsce oraz upadek muru berlińskiego były dla Europy Środkowej i Wschodniej kamieniem milowym na drodze do wolności i demokracji.

Nasi uczniowie chętnie zaangażowali się w organizację tych obchodów. Przygotowane zostały plakaty, quiz wiedzy i prezentacja multimedialna z historii Niemiec.
Obchody Dnia Niemieckiego zaczęły się od krótkiego wprowadzenia na temat przemian 1989 roku, które przedstawiła pani mgr Danuta Pietraszek.

Następnie uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną na temat budowy i upadku muru berlińskiego, którą przygotował uczeń kl. III cg Dominik Frej. W trakcie prezentacji szczegóły wydarzeń z roku 1961, dotyczące budowy muru berlińskiego, prezentowane były zarówno w języku niemieckim jak i polskim przez uczniów kl. III dg Kamila Sikorskiego i Michała Michałka.
Wydarzenia z lat 1945-1990 dotyczące historii polsko-niemieckiej stały się zalążkiem do wywołania dyskusji i komentarzy wśród uczestników spotkania, którego punktem kulminacyjnym okazało się symboliczne zburzenie muru berlińskiego przez naszych uczniów. Na podsumowanie obchodów Dnia Wolności.de uczniowie napisali test z wiedzy dotyczącej historii Niemiec, Polski i Europy w latach 1945-1990, przygotowany przez uczniów kl. III ag Julię Kraśnicką i Marcina Łatę pod opieką dydaktyczną pani Magdy Nowak.

Uśmiechy na twarzach uczniów były dowodem na to, iż przedsięwzięcie było udane i z pewnością zagości w pamięci wszystkich uczestników na dłużej.
Zobacz zdjęcia
Tekst:mgr Magdalena Nowak

Content
Content