Skip to main content
32
58

Marcowe przygody z prawem

Wersja do wydruku

Marcowe przygody z prawem


6 marca 2015 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Martą Szczocarz-Krysiak, Wiceprezesem Zarządu Oddziału Śląskiego Stowarzyszenia Sędziów Polskich w Katowicach. W spotkaniu, pod opieką Pani Ewy Brachaniec, wzięło udział 30 osób - po dwie z każdej klasy gimnazjum i liceum.

W ciągu trzygodzinnego wykładu uczniowie dowiedzieli się, jak legalnie korzystać z Internetu. Każdy uczeń dostał ,,Apteczkę prawną" - małą książeczkę z najważniejszymi pojęciami i łatwymi do przyswojenia opisami praw, ich przestrzegania oraz ewentualnych postępowań karnych.

Nie do końca można było nazwać to spotkanie wykładem - była to raczej rozmowa uczniów z Panią Sędzią. Uczestnicy spotkania czuli się swobodnie, gdyż nasz gość bardzo dobrze znał popularne wśród młodzieży portale społecznościowe.


Ponadto, 12 marca uczniowie gimnazjum i liceum (również pod opieką Pani Ewy Brachaniec) wzięli udział w rozprawie jawnej w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Nie było łatwo zorganizować takie spotkanie, ponieważ jako nieletni, musieliśmy uzyskać zgodę Pani Anny Słysz - Marcinów - Prezesa Sądu Rejonowego.

Uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w dwóch rozprawach: przesłuchaniu świadka oraz poszkodowanego. W przerwach pomiędzy rozprawami, Pani Sędzia Barbara Kozak - Gucwa, prowadząca rozprawy, wytłumaczyła ważne pojęcia i zasady panujące podczas przesłuchań. Grupie uczniów towarzyszył również Pan Andrzej Kijak - prawnik, który prowadzi warsztaty prawne w naszej szkole.

Marcowe przygody z prawem były dla nas uczniów niezwykle interesujące i pouczające.

Tekst: Patrycja Juszczyk klasa IB LO

Content
Content