Skip to main content
32
58

Odkrywamy uroki naszego miasta!

Wersja do wydruku

Odkrywamy uroki
naszego miasta!

W sobotę 25.04.2015 r. odbyła się wycieczka po Sosnowcu. Uczestniczyli w niej uczniowie klas: II a, II b, III a naszego gimnazjum, a opiekunami były pani Dorota Lichwała, pani Anna Płonka, przewodnikiem zaś pani Katarzyna Oleksy.

Wyruszyliśmy spod szkoły, wycieczkę rozpoczęliśmy od zobaczenia kapliczki na mogile powstańców z 1863 r., która znajduje się w pobliżu naszej szkoły, na rogu ulic Staszica i Jana Szewczyka. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnie zobaczyliśmy Zamek Sielecki, spod którego udaliśmy się do Parku Sieleckiego. Tutaj zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę i szukaliśmy pomników przyrody. Gdy już z powodzeniem wykonaliśmy zadanie, poszliśmy w kierunku Centrum, by obejrzeć zabytkowy Kościół tzw. Kolejowy i budynek Dworca PKP.

Kolejnym etapem zwiedzania była piękna Cerkiew, niestety nie mogliśmy wejść do środka, obejrzeliśmy budynek tylko od zewnątrz. Podeszliśmy także pod Pałac Dietla i urokliwe kamieniczki przy ulicy Żeromskiego. Po drugiej stronie ulicy znajdował się Kościół Ewangelicko-Augsburski, o którym dużo ciekawych informacji przekazał nam pan kościelny, ponadto udostępnił nam zwiedzanie Kościoła oraz bardzo interesująco opowiedział jego historię. Wspomniał również, że patron naszej szkoły Walenty Roździeński był ewangelikiem i twórcą wybitnego dzieła „Officina Ferraria”. Ostatnim punktem programu była Szkoła Realna - podziwialiśmy pięknie zachowany gmach i powoli nasz spacer po mieście dobiegł końca.

Uważam, że ta wycieczka pozwoliła mnie i moim kolegom na odkrycie uroków i osobliwości naszego miasta. Dodatkowym atrybutem spaceru była przepiękna, słoneczna pogoda. Myślę, że nasze miasto ma jeszcze wiele tajemnic, które warto poznać...

Zobacz zdjęcia

Tekst: Anna Starowicz kl III ag

Content
Content