Skip to main content
32
58

Wolontariat Europejski

Wersja do wydruku

Wolontariat Europejski

22 maja 2015r. w Roździeniu gościliśmy przedstawicielki Stowarzyszenia Aktywne Kobiety z Sosnowca: Panią Monikę Sobańską oraz Panią Ewę Kowalską, mentorkę przedstawicieli europejskiego wolontariatu Gośćmi, którzy od kilku miesięcy są w naszym mieście, to Alejandro z Hiszpanii i Marii z Gruzji – wolontariusze.

Celem spotkania, na które zostali zaproszeni uczniowie z trzecich klas gimnazjum pierwsze i drugie klasy liceum, oraz tegoroczni maturzyści, było zapoznanie się z programem: „ Młodzież w działaniu” wspierającym międzynarodową wolontarystyczną pracę dla młodych ludzi z całej Europy. Być może niektórzy z naszych uczniów, będą chcieli w najbliższej przyszłości skorzystać z tej formy rozwoju.

Uczniowie niezależnie od wieku, już teraz mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach językowych, w języku angielskim, hiszpańskim czy rosyjskim, prowadzonych przez Alejandro i Marii. Spotkania odbywać się będą w Stowarzyszeniu Aktywne Kobiety w Sosnowcu przy ul. 3 maja 11.

Co to jest Wolontariat Europejski - EVS?


To Akcja 2 Programu "Młodzież w działaniu" Unii Europejskiej. EVS wspiera międzynarodową wolontarystyczną pracę dla młodych ludzi z całej Europy. Jego celami jest rozwijanie solidarności, promocja tolerancji między młodymi ludźmi i obywatelstwa Europejskiego. To właśnie w ten sposób Unia Europejska wspiera projekty kulturalne, socjalne i ekologiczne.

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service ? EVS) to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją poza formalną. W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 18 do 30 lat, w szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 - 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy.

Wolontariat Europejski to szansa dla organizacji i instytucji, które chcą gościć i wysyłać wolontariuszy. Organizacją Wysyłającą, Goszczącą lub/i Koordynującą może zostać każda organizacja, której działalność nie jest nastawiona na zysk. Organizacja taka musi uzyskać status akredytowanej organizacji EVS.

Gdzie mogę zrealizować EVS?


Zrealizowanie EVS jest możliwe w "Krajach Programu" (wszyscy członkowie UE, Turcja, Islandia, Liechtenstein, Norwegia), oraz w sąsiadujących krajach (Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia, Serbia, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Białoruś, Mołdawia, Rosja, Ukraina), lub "Inne-Kraje Partnerskie na świecie" np. Ameryka Łacińska, Karaiby, Azja, Oceania.

Istotne jest jedynie to, żeby jeden z dwóch krajów (goszczących lub wysyłających) był z Unii Europejskiej.

Kto może wziąć udział?


Każdy w wieku od 18 do 30 lat, kto chciałby przeżyć niesamowity czas, zdobyć doświadczenie, poznać wyjątkowych ludzi!

Jak długo trwają projekty?


Sam możesz zdecydować ile czasu spędzisz u organizacji goszczącej! Projekty trwają od 2 do 12 miesięcy (najczęściej od 6 do 12). Musisz odbyć również trening przed wyjazdem i ewaluację.

Jakie muszę ponieść koszty?


Koszty są niewielkie- gdyż Unia Europejska opłaca prawie wszystkie wydatki! Nie musisz martwić się o koszt zakwaterowania, ubezpieczenia, podróży, jedzenia! Dodatkowo masz zapewniony kurs języka kraju, do którego pojedziesz, a także kieszonkowe na drobne wydatki.

Jak wypełnić wniosek?


Zanim wypełnisz wniosek, musisz znaleźć organizację wysyłającą, która będzie Cię wspierała, i która wypełni z Tobą wniosek.
http://www.evs.org.pl

Tekst:mgr Ewa Brachaniec

Content
Content