Skip to main content
32
58

„Jesienne zamyślenia” z Konstantym Ćwierkiem

Wersja do wydruku

„Jesienne zamyślenia” z Konstantym Ćwierkiem


Kolejny już montaż słowno-muzyczny z cyklu „Jesienne zamyślenia” za nami. Jak co roku spotkaliśmy się w Bibliotece Miejskiej –Filia nr1 Środula, by posłuchać poezji, na chwilę zatrzymać się, wspomnieć tych, których już z nami nie ma.

Tym razem wieczór poetycki był autorską realizacją projektu edukacyjnego uczniów klasy IIa gimnazjum, a jego bohaterem Konstanty Ćwierk, mało znany poeta, który urodził się 120 lat temu w Sosnowcu. Uczniowie w sposób niekonwencjonalny przybliżyli biografię twórcy oraz zaprezentowali wiele jego tekstów, które mają ponadczasowy charakter i skłaniają do głębszej refleksji nad sensem życia.

A oto jeden z wierszy Konstantego Ćwierka, przeczytaj go uważnie. Może będzie inspiracją do odkrywania innych tekstów poetyckich…

List do przyjacielaSny twórców wzniosłych, sny poetów wieszcze

Oblokły Polskę w królów gronostaje,

A gdy cię dzisiaj nędza chwyta w kleszcze,

To, przyjacielu, siły ci nie staje,

Aby uwierzyć, że królewskość taka

Owoców ziemi darmo nie rozdaje

Za to, żeś mianem obdarzon Polaka,

Żeś w walce krwawił poprzez obce kraje.


Jeśliś miłował Ojczyznę w niewoli,

Chociaż groziły ci więzienne kraty,

Jeśliś wygodnej wyrzekał się doli

Po to, by dzisiaj zażądać zapłaty.

Po to, by mogły w Polsce rdzą zajść pługi,

Bo ty wysiłku swoich mięśni nie dasz,

To fałszem były twe dawne zasługi,

Któreś Ojczyźnie wystawił na sprzedaż.


Jeśliś dziś rozbrat wziął z potężnym czynem,

Patrząc w twarz Polski okiem niemal wrażem,

Toś nie jest teraz jej najlepszym synem,

Ale swej dawnej miłości handlarzem.

Poetyckie spotkania należą już do tradycji i mają swoich sympatyków. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, w szczególności nauczycielom, rodzicom, uczniom, a także absolwentom Róździenia, którzy znaleźli czas, by z nami tego wieczoru być.

Bardzo dziękujemy również niezwykle sympatycznym Pracownikom Biblioteki Miejskiej-Filia nr 1w Sosnowcu. Miła atmosfera, serdeczność tworzyły wyjątkową oprawę „Jesiennych zamyśleń”.

Serdecznie dziękuję młodzieży odpowiedzialnej za zorganizowanie wieczoru! Gratuluję pomysłu! Wasze zaangażowanie oraz determinacja zasługują na uznanie.


Wystąpili: Dominika Cielniaszek, Aleksandra Komur, Wiktoria Łuczkiewicz, Weronika Mazur, Dominika Mielczarek, Katarzyna Miszczak,Weronika Pieklak, Wiktoria Rząd, Maja Wylężek, Daniel Czernek, Patryk Hajniak, Jakub Konina, Paweł Kowalski, Mateusz Zaręba, Jarosław Welcel, Jakub Wiśniewski.

Zobacz zdjęcia I
Zobacz zdjęcia II


Tekst: mgr Dorota Lichwała


3 grudnia 2015 r. w Bibliotece Miejskiej w Sosnowcu -Środuli odbył się wieczorek poetycki z cyklu „Jesienne zamyślenia".

W tym roku uczniowie Gimnazjum nr 11 oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu pochylili się nad życiem i twórczością Konstantego Ćwierka - poety, który pomimo tego że urodził się w Sosnowcu, nie jest w nim zbyt znanym twórcą.

Uczniowie z przejęciem recytowali takie wiersze, jak: „Czas”, „Listopad”, „Poezja a prawda”. Mogliśmy podziwiać również utwór „Fantazja" w wykonaniu skrzypcowym. Sam występ zebrał sporo pozytywnych opinii.

Tekst: Patryk Hajniak klasa IIAG

Content
Content