Skip to main content
32
58

Wycieczka klasy IIIag i IIIbg do Szczyrku

Wersja do wydruku

Wycieczka klasy IIIag i IIIbg do Szczyrku
Klasy IIIa i IIIb od 8 czerwca do 10 czerwca były na wycieczce w Szczyrku. Jednym z ciekawszych punktów programu, po drodze do miejsca pobytu, była Stara Fabryka w Bielsku Białej.
I tak Bielsko-Biała przez stulecia należały do najważniejszych ośrodków włókienniczych w tej części Europy. Sprowadzenie przędzarek mechanicznych, zastosowanie maszyny parowej oraz uruchomienie pierwszych pełnowydziałowych fabryk sukna wyznaczyły kolejne etapy procesu industrializacji.

Zobacz zdjęcia

W okresie międzywojennym dwumiasto zwano śląskim Manchesterem, a markową „bielską wełną” znał cały świat. Część budynków dawnej fabryki, sukna rodziny Büttnerów, zajmuje dzisiaj właśnie Stara Fabryka – Oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej (do 2013 roku Muzeum Techniki i Włókiennictwa).

Muzeum otwarto w dawnej fabryce sukna Büttnerów. Wystawa stała, którą można oglądać, ma znamienny tytuł: „Od włókiennictwa do małego fiata”. Przemysł Bielska-Białej w XIX i XX wieku ukazuje industrialne oblicze dwumiasta na śląsko-małopolskim pograniczu.
Zabytki techniki włókienniczej, to wyjątkowa kolekcja maszyn i urządzeń pracujących niegdyś w bielskim przemyśle, zgromadzonych w salach przędzalni, przygotowalni, tkalni i wykończalni.
Młodzież wraz opiekunami mogła też zobaczyć bardzo ciekawą Galerię w Fabryce, ulokowaną na poddaszu, z czasową wystawą.

Po przyjeździe do Szczyrku kolejnym punktem programu był wjazd kolejką na Szyndzielnię. Atrakcją dla uczniów okazał się chwilowy brak prądu, jak się można domyślać wyobraźnia w takiej sytuacji osiąga niesamowite rozmiary ;)


Pogoda dopisała, poczucie humoru też nie zawiodło nikogo i wreszcie grupa udała się do miejsca, które przez następne dwa dni stało się przytulnym domem! Gościnni gospodarze czekali, posiłek już był przygotowany, a po nim została zaplanowana dyskoteka. Gospodarze okazali się bardzo wyrozumiali, dbali o wyżywienie oraz bieżące potrzeby, a co najważniejsze okazali się dla młodzieży i opiekunów w ostatnim dniu bardzo pomocni. Serdeczne podziękowania za gościnność i pomoc.

W drugim dniu Pan Przewodnik, który miał młodzież przeprowadzić trasą łagodną, nie dotrzymał słowa i wybrał trudniejszy odcinek. Na szczęście wszyscy wrócili cali i zdrowi, a to najważniejsze. Poza tym znowu nie było zapowiadanych burz i deszczu. Wieczorem kiełbaski z grilla zniknęły w parę minut, bo wyglądały apetycznie i były bardzo smaczne.

Trzeci dzień znów słoneczny i pełen wrażeń. Zostały wybrane drużyny do gry w podchody, co nie było łatwe. Szukanie drużyny nagrodzone zostało pięknymi widokami. To był bardzo udany wyjazd, szkoda tylko, że nie mogła pojechać Pani Kasia Oleksy - wychowawczyni klasy III bg, która wraz z Panią Gabrysią Bartczak-Konkol- wychowawczynią klasy III ag, dopięły logistycznie pobyt.

Zobacz zdjęcia
Relacja z wycieczki
Angeliki Napiórkowskiej
wraz materiałem filmowym ;)Link do filmiku

8 czerwca 2016 r. grupa składająca się z : klasy 3ag, 3bg oraz opiekunów wyruszyła na wycieczkę do Szczyrku. Wszystko rozpoczęło się od zbiórki o godzinie 8 rano. Szybko uporaliśmy się z bagażami i już o 8:30 wyruszyliśmy w kierunku Bielska- Białej. Zwiedziliśmy tam Muzeum Historyczne „Stara Fabryka”. Poznaliśmy historię powstawania wyrobów włókienniczych, oglądając filmy i eksponaty. Kolejnym punktem wycieczki, choć nieplanowanym był McDonald’s. Po zjedzonym posiłku kolejką wjechaliśmy na Szyndzielnię, gdzie była chwila odpoczynku i sesji zdjęciowych. Widoki wszystkim zaparły dech w piersiach. Mogliśmy zobaczyć m.in.: Łysą Górę, Górę Żar, Przegibek.

Następnie dotarliśmy do Pensjonatu „Niezapominajka” w Szczyrku, o którym jeszcze wspomnę. Wieczorem odbyła się dyskoteka, na której bawiliśmy się do takich hitów, jak: Wilki – „Baśka”, O-Zone –„ Dragostea Din Tei” i wiele, wiele innych. Drugi dzień był dniem z przewodnikiem. Nie był to łatwy dzień dla niektórych. O godzinie 10 rano, tuż po śniadaniu, cała grupa wraz z opiekunami i przewodnikiem wystartowała na szlak po Szczyrku. Dowiedzieliśmy się wiele o historii Szczyrku. Później zjedliśmy pyszny obiad i trochę odpoczęliśmy… W końcu nadszedł czas na grilla. Siedząc w altance jeden obok drugiego, ogrzewaliśmy się, popijając ciepłą herbatę i jedząc pyszne kiełbaski. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wspólnie spędzonego czasu… To nie był jeszcze koniec atrakcji.

Trzeciego dnia po śniadaniu zagraliśmy się w podchody. Podzieliliśmy się na dwie grupy i do boju! Ależ było emocji! A potem już tylko ostatni posiłek oraz niestety, nadszedł czas, by wracać do domu. Pensjonat „Niezapominajka” naprawdę okazał się niezapomniany.
To była nasza ostatnia wspólna wycieczka i myślę, że będzie najbardziej niezapomniana…

Content
Content