Skip to main content
32
58

Warsztaty i wykłady z informatyki na Uniwersytecie Śląskim w ramach Dni Otwartych Instytutu Informatyki WIiNoM

Wersja do wydruku

Warsztaty i wykłady z informatyki

na Uniwersytecie Śląskim w ramach Dni Otwartych Instytutu Informatyki WIiNoMUczniowie naszego liceum w ramach warsztatów z informatyki uczestniczyli w bardzo ciekawym wydarzeniu, które zorganizował Instytut Informatyki znajdujący się na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas powitania Pani Prodziekan dr Katarzyna Trynda przedstawiała kierunki Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach na jakich mogą studiować już niebawem nasi maturzyści , poznaliśmy przedstawionych w prezentacji ciekawe zainteresowania i losy zawodowe absolwentów informatyki.

W kolejnych punktach tego dnia młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w zajęciach i wykładach: Programowanie aplikacji mobilnych gdzie wykład umożliwił zapoznanie się ze strukturą oraz możliwościami platformy Android. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto pisać aplikacje mobilne dla systemu Android, co to jest zjawisko fragmentacji oraz jak wykorzystywać emulator dostarczany wraz ze środowiskiem programistycznym i z jakich elementów składa się aplikacja pod ww. system. Część teoretyczną przedstawił i podsumował dr Tomasz Xięski wykonaniem prostej aplikacji mobilnej.


Kolejny ciekawy wykład Wprowadzenie do grafiki komputerowej Przedstawione na nim zostały przez Pana dr inż. Romana Simińskiego koncepcje reprezentacji obrazów cyfrowych, metody ich reprezentacji i przetwarzania. Pan dr starał się uaktywnić zebraną młodzież zadając liczne pytania na które nasi uczniowie chętnie odpowiadali.

Projektowanie rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej ten wykład podbił serca wszystkich uczestników warsztatów! Był prowadzony przez Pana dr Pawła Janika i inż. Michała Pielka, zaprezentowane zostały praktyczne aspekty projektowania i budowy systemów typu VR oraz AR w szczególności do zastosowań bioinżynieryjnych. Poruszone zostały przede wszystkim kwestie bazy sprzętowej – kontrolerów środowiska. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: czy w warunkach domowych można tworzyć wysokie technologie? W programie przewidziana jest również prezentacja autorskich rozwiązań prototypów VR oraz kontrolera gier.

Podczas tego ciekawego dla nas dnia mogliśmy wysłuchać wykładu Pana dr Tomasza Jacha Hakerzy i cyberterroryści – popularne metody ataku i obrony.

Równolegle odbywały się warsztaty: Wprowadzenie do tworzenia gier z narzędziem Unity gdzie celem warsztatu było zapoznanie uczestników z podstawami tworzenia gier komputerowych opartych o silniki gier. W ramach warsztatu prowadzący wprowadzili uczestników w podstawy obsługi silnika Unity, a także przeprowadzili krótkie ćwiczenie, którego celem jest stworzenie przykładowego świata gry oraz wirtualny spacer po nim. Programista Gier Komputerowych gdzie ramach panelu dyskusyjnego prowadzący odpowiadali na pytania uczestników związane ze studiowaniem na specjalności Programista Gier Komputerowych. Programowanie w .NET małe ćwiczenia z programowania w Visual Studio. Zadania były dobierane indywidualne, do wyboru UI (interfejs użytkownika) lub logika (czyli wnętrze aplikacji).


Zobacz zdjęcia
Opiekunowie:
mgr Marzanna Grzeszczuk, mgr Agnieszka Kryczek

Content
Content