Skip to main content
32
58

Wiosenne marzenia z Bolesławem Leśmianem

Wersja do wydruku

Wiosenne marzenia z Bolesławem Leśmianem


Bohaterem kolejnej już edycji wieczoru poetyckiego, który odbył się 18 maja 2017r. w Bibliotece Miejskiej Filia nr 1 Środula, był Bolesław Leśmian. Młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 przybliżyła osobowość twórczą tego niezwykłego autora, zanurzonego w przyrodzie, słowiańskich mitach i ludowości. Świat jego poezji jest pełen trudnych do zdefiniowania uczuć, fantastyki, a nade wszystko metafizyki. Do najbardziej znanych utworów niewątpliwie należą erotyki z cyklu „W malinowym chruśniaku” oraz wiersz „Urszula Kochanowska”.

Uczniowie nie mieli łatwego zadania, ale starali się oddać duchowy klimat tej poezji i niepowtarzalny język wierszy Leśmiana. Recytatorom towarzyszył niezawodny zespół muzyczny z liceum wraz z utalentowaną wiolonczelistką reprezentującą gimnazjum.

Atmosfera wieczoru była bardzo miła i serdeczna, dzięki życzliwości Pań pracujących w bibliotece, a także obecności stałych gości, wśród których od wielu lat są nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy Środuli.

Bardzo dziękuję naszej wspaniałej młodzieży za to, że nie boi się wyzwań, z radością czyta poezję, interpretuje ją w sposób indywidualny oraz poświęca czas na wiosenne marzenia.

Wystąpili:

Klasa IIa LO : Dominika Cielniaszek, Katarzyna Miszczak, Wiktoria Rubik,Oskar Łucki
Klasa IIa G: Aleksandra Komur, Wiktoria Łuczkiewicz, Weronika Mazur, Dominika Mielczarek, Gabriela Ręczkowska, Wiktoria Rząd, Maja Wylężek, Alicja Sikora, Daniel Czernek, Patryk Hajniak, Paweł Kowalski
Klasa IIa G : Natalia Grząba, Weronika Garycka
Klasa IIIb G: Julia Wisła
Obsługa techniczna: Aleksandra Tokarz, Kamil Pięta

Zobacz zdjęcia
Tekst: mgr Dorota Lichwała

Content
Content