Skip to main content
32
58

Euroweek

Wersja do wydruku

Euroweek


Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na dworcu w Katowicach, skąd pod opieką naszych nauczycielek, Moniki Szar oraz Izabeli Boyko, wyruszyliśmy do Wrocławia. Sama podróż minęła komfortowo i bez komplikacji. Po dotarciu do Wrocławia przesiedliśmy się do lokalnych kolei, którymi ruszyliśmy do miejscowości Długopole-Zdrój. Na miejscu, aby dostać się do hotelu, w którym mieliśmy się na ten czas zatrzymać, musieliśmy pokonać odcinek prowadzący przez malowniczy las. W ośrodku, po zakwaterowaniu w pokojach, mieliśmy możliwość wypoczęcia oraz odświeżenia się po podróży. Jako iż mieliśmy wystarczająco dużo czasu, całą grupą wybraliśmy się do kawiarni ,,Horus", Która znajduje się w dawnym kościele ewangelickim.

Wreszcie nadszedł czas przywitania z wolontariuszami. Spędziliśmy go na wzajemnym poznawaniu siebie w miłej i przyjemnej atmosferze. Dzień zakończyła dyskoteka, na której każdy miał możliwość bliższego zapoznania się z innymi uczestnikami warsztatów.

Przez następne dni poznawaliśmy kraje wolontariuszy, co wielu z nas otworzyło oczy na różnorodność kultur na świecie. Mentorzy okazali się wspaniałymi, przyjacielskimi ludźmi, z którymi mogliśmy na spokojnie porozmawiać czy powygłupiać się, tworząc między nami więź. Jednak cały wyjazd nie miał na celu jedynie pokazanie nam krajów i ich kultur, ale również wpłynąć na nasze podejście do życia i ludzi których napotykamy na swojej drodze. Rozmawialiśmy między innymi o stereotypach i o tym jakie potrafią być nielogiczne i krzywdzące. Poruszyliśmy również temat naszej przyszłości i tego, jak ważne jest nasze nastawienie.

Dzięki temu wyjazdowi wielu osobom udało się pokonać swoje wewnętrzne bariery. Niektórzy mogli bać się np; mówić po angielsku, a inni nie byli do końca przekonani co do równości ras ludzkich. Jedne warsztaty, a potrafią tyle zdziałać, tyle pokazać i tak bardzo pomóc.

Wierzę, że wszystkim uczestnikom zapadną w pamięć rzeczy, których dowiedzieli się i nauczyli na tym wyjeździe. Bo o to właśnie chodzi. Aby wpoić nam wiedzę, oraz respekt do innego człowieka.

Zobacz zdjęcia


Tekst: Aleksandra Galas 2ag

Content
Content