Skip to main content
32
58

Spotkania filmowe

Wersja do wydruku

Spotkania filmowe


W ramach spotkań z filmem Kina Niezależnego, już po raz kolejny uczniowie drugich klas liceum obejrzeli filmy, które długo zostaną w ich pamięci. Gospodarzem tegorocznych warsztatów fimowych jest Kino Światowid w Katowicach w kooperacji ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej również z Katowic.

Pierwszym obejrzanym filmem był „Zjazd Absolwentów”. z 2013 roku w reżyserii Anny Odell. Szwecka artystka była jednocześnie twórcą scenariusza i główną bohaterką filmu.

Konfrontuje się w swoim filmie z oprawcami, którzy prześladowali ją w szkole.Film zdobył trzy nagrody i dwie nominacje. Premiera w Polsce miała miejsce 6 lutego 2015 roku.

Drugi film, równie interesujący, lecz zupełnie o innej tematyce, to „ Walc z Baszirem” – film izraelskiego reżysera Ariego Folmana z 2008 roku. Film animowany oparty na faktach, opowiadający o staraniach reżysera mających na celu odzyskanie jego wspomnień z wojny w Libanie w 1982 roku, w której brał udział jako żołnierz armii izraelskiej. Film również nagrodzony Złotym Globem za Najlepszy Nieanglojęzyczny Film Zagraniczny, nominowany do Oskara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Nagroda Annie – nominowany w kategoriach: najlepszy Film Animowany, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Muzyka i Najlepszy Scenariusz, Nominacja do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes.

Przed nami jeszcze trzy propozycje w lutym: „ Cały ten cukier”, w marcu „ Nietykalni”i ostatnia kwietniowa propozycja” Mama”. Wszystkie fimy poprzedzane są prelekcjami przygotowanymi przez wykładowców Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Osoby lubiące kino prawdziwe, świeże, wolne, pozwalające się wyciszyć, zwolnić, zatrzymać; kino, które stwarza idealne warunki do refleksji, pozwala zmierzyć się z emocjami i odpowiedziami na ważne pytania zachęcam do udziału w następnych projekcjach.


Tekst: mgr Ewa Brachaniec

Content
Content